2010. június 16., szerda

Érdekességek


A nazar amulett (törökül: nazar boncuğu, mavi boncuk (kék amulett) vagy göz boncuğu (szem-amulett), közismertebben nazar vagy Allah szeme egy török amulett, mely a néphagyományok szerint véd a szemmel verés, a rontás ellen. Meg kell azonban jegyezni, hogy az Allah szeme elnevezést a törökök nem, csak a külföldiek használják, mivel az iszlámban tilos az istenábrázolás, így Allah „szemét” sem ábrázolhatják.


A nazar szó jelentése „szemmel verés”. A hiedelem szerint vannak emberek, aki csupán a tekintetükkel rontást, betegséget vagy akár halált is képesek okozni. A törökök ezért szinte mindenhová boncukot akasztanak, a szobába, a ház falára, az autó visszapillantó tükrére, buszok ablakaiba; viselik ékszer (nyaklánc, karkötő, fülbevaló) formájában, de nem csak az otthonokban találhatjuk meg, jelen van a hivatalokban is, sőt egyes helyeken még a járdába is belesüllyesztik. Különösen kell vigyázni a gyerekekre, akik a legvédtelenebbek a szemmel verés ellen, ezért az édesanyák apró nazar boncuğu kitűzőket tűznek a gyerekek ruhájára.

A keresztények azt vallják, hogy az amulettnek tulajdonított erő, a rontás elleni védelem csak babona és ezért bűn ilyen amulettet (vagy bármi más amulettet) viselni. Sőt, egyesek szerint az amulett viselése ellentétes hatást vált ki, nem védelmet nyújt, hanem megkötözöttséghez vezet, teret enged a Gonosz hatalmának a viselője fölött. Éppen ezért a Sátán szemének is nevezik.


Az amulett alapszíne kék (a hiedelem szerint a szőke, kék szemű emberek rendelkezhetnek ártó erővel), általában szem alakú (bár leginkább vízcseppre emlékeztet), három, esetleg négy körből áll, a legbelső fekete, mely egy sárga vagy világoskék körben ül, ez egy nagyobb fehér körben található, a külső kör pedig mindig sötétkék színű. Általában üvegből vagy műanyagból készül. Kaphatóak egyszerűbb, és díszesebb változatai. Az amulett rendkívül népszerű ajándék a turisták körében, emiatt a hagyományostól eltérő alakban és különböző ajándéktárgyak díszítőelemeként is árusítják őket.



Az orosz olvasó, a csotki (neve a „számolni” igéből) sűrűn megcsomózott zsinór, amelyen az ismétlődő, rövid imákat „olvassák”, azaz számlálják.
A csotki a Jézus-ima recitálásához segítségül szolgáló imafüzér, görög megfelelője komboszkini. A csotkit általában - ellentétben a rózsafüzérrel - fonalból csomózzák. A csomók száma változó, lehet 33 (Jézus földi éveinek száma), de létezik 50 és 100 szemes is. A csomók általában nincsenek bizonyos szakaszonként egymástól elválasztva, bár a 100 csomós esetében előfordul, hogy minden 25. után egy nagyobb - esetleg fából vagy más anyagból készült - csomó van. A végén szintén fonalból csomózott kereszt található, amely esetenként nagyobb bojtban végződik. Egyesek szerint a bojt arra szolgál, hogy az imádkozó a bűnbánat könnyeit vagy verítékét (a keleti szerzetesek ezt a magánimát mély meghajlásokkal illetve leborulásokkal kísérik) letörölje. A színe általában fekete (az alázat és bűnbánat színe).
A keleti szerzetesek maguk csomózzák ezeket az imafüzéreket, miközben imádkozzák a Jézus-imát. Az imafüzéreket nem áldják meg (mint nyugaton a rózsafüzért), mivel úgy tartják, hogy azt az imádkozó maga szenteli meg a használat során.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése