2010. június 16., szerda

Az írónő életrajza




Richelle Mead


Scorpio Richelle Mead a New York Times és az USA Todayi fantasy könyveinek a legkelendőbb szerzője a felnőttek és a fiatalabbak körében.
Michiganben született 1976. november 12-én, de Richelle most Settleben él, és Washingtonban dolgozik három teljes munkaidőben. Mielőtt író vált volna belőle, több pályával is kacérkodott. Megkapta a bölcsészettudományi diplomát a Michigani Egyetemen, majd a Nyugat-Michigani Egyetemen diplomázott összehasonlító vallástanból, végül tanári diplomát szerzett a Washingtoni Egyetemen. A végén az írás mellett döntött, de úgy véli a tanulmányai felkészítették erre. Mindig is különös szenvedéllyel viseltetett a mitológia és a népi hagyományok iránt. Amikor el tud szakadni a könyvektől (akár írásuktól, akár olvasásuktól) szeret tévét nézni, utazni, érdekes koktélokat csinálni és vásárolni. Önjelölt kávéfüggő, éjjeli időbeosztása van, mindent szenvedélyesen hóbortosan és humorosan fog fel. A felnőtt sorozatait a Kensington Books adja ki.
A vámpírakadémiát a Razorbill Books (Penguin) adja ki, és ez idáig tartalmazza a Vámpírakadémiát, Dermesztő ölelést és a Halálos csókot. Ez a bestseller sorozata kitüntetést nyert az American Library Association-tól és sok más listán.



Vámpirakadémia sorozat


A sorozat első kötete: Vámpírakadémia


Lissa Dragomirt és Rose Hathawayt két év bujkálás után elfogják és visszazsuppolják a Montana erdőségeinek mélyén megbúvó Szent Vlagyimir Akadémia vaskapui mögé. A vámpíriskola a mora uralkodói családok és dampyr testőreik számára szolgál oktatóhelyül. Lissa a vérre - viszonylag konszolidáltan - szomjazó mora vámpírok egyik nagytiszteletű családjának egyetlen leszármazottja és túlélője; Rose, aki életét tette fel legjobb barátnője védelmezésére, a dampyr testőrtanoncok sorát erősíti. A vaskapukon kívül a vérszomjas, élőhalott vámpírok, a strigák lesik az alkalmat, hogy elvegyék életüket, és magukhoz hasonlóvá tegyék őket. Az akadémia falain belül a két lánynak különböző viszálykodással, rosszindulatú pletykákkal, tiltott szerelemmel és fenyegetésekkel kell megbirkóznia.

Videó:
http://www.youtube.com/watch?v=VxTILphPFxc&feature=player_embedded




A sorozat második kötete: Dermesztő ölelés


Szerelem, vér, halál.
Ez a tél igazán dermesztő lesz...

Rose Hathaway élete tele van gondokkal. Nem elég mindaz a nehézség, amit dampyr testőrtanoncként kell átélnie, ráadásul oktatója, a vonzó Dmitrij valaki másra vetett szemet. A köztük lévő szoros kapocs miatt pedig Rose folyton akkor hallja legjobb barátnője, Lissa Dragomir gondolatait, amikor az barátjával, Christiannal enyeleg.

A Szent Vlagyimir Akadémiát azonban megtámadják az élőhalott strigák, akik korábban több királyi vérű nemesi családot lemészároltak. Így az iskolának a legjobb dampyr testőrökre van szüksége, többek közt Rose anyjára, a legendás, ám szigorú Janine Hathaway-re. Az idei sítábor kötelező, ám Idaho hótól csillogó lankái csak látszólag biztonságosak. A könyörtelen strigák halálos veszélyt jelentenek mindenki számára, és Rose-nak cselekednie kell. De a hősiességnek mindig ára van.




A sorozat harmadik része: A halál csókja


Rose Harthaway egy hónap múlva tölti be a tizennyolcadik életévét, közeledik nagykorúságának, és érettségijének időpontja is. Ez utóbbi feltétele egy kemény, hathetes terepgyakorlat, amit minden végzős dampyr testőrtanoncnak végre kell hajtania egy-egy főnemesi mora vámpír mellett. Rose nehezen összepontosít feladatára, hisz nem csak elhunyt barátja, Mason jár vissza kísérteni őt, még az a Viktor Daskov is feltűnik, aki korábban Rose barátnőjének, a lélekmágus Lissa Dragomirnak életére tört. Ráadásul a főnemesi diákok intrikáikkal akaratukon és tudtunkon kívül utat nyitnak a Szent Vladimir Akadémiába a gyilkos és kíméletlen élőhalott strigák előtt. Rose körül pedig egyre nagyobb a zűrzavar.





A sorozat negyedik kötete: Blood Promise


A magyar megjelenés 2010 telére várható.

Amikor a strigák megtámadták a Szent Vlagyimir Akadémiát, sok áldozatot vittek magukkal, beleértve Dmitrijt is. Ő inkább meghalna, minthogy egy legyen közülük. Most Rose-nak muszáj elhagynia a legjobb barátnőjét, hogy betartsa Dmitrij ígéretét. De mindent egybevéve, hogy lesz képes megölni azt a személyt, akit a legjobban szeret?




A sorozat ötödik kötete: Spirit Bound


Egy hosszú és szívfájdító utazás után Dmitrij szülőföldjéről, Szibériából Rose Hathaway végül visszatér a Szent Vlagyimir Akadémiára – és legjobb barátnőjéhez, Lissához. De Rose szíve még mindig fáj Dmitrij miatt, és tudja, hogy valahol kint van. A lánynak nem sikerült megölnie őt, amikor volt rá esélye. És most a legrosszabb félelmei valóra válnak.




A sorozat hatodik, egyben befejező kötete: Last Sacrifice


Az írónő még jelenleg is írja.
Az angol megjelenése: 2010. december 7.


A legjobb barátnők, Rose és Lissa végül végeztek a Szent Vlagyimir Akadémián, és örülnek, hogy maguk mögött hagyhatják a középiskolai drámákat. Most Rose, hivatalos testőrként, Tatjana királynőhöz a királyi udvarba utazik Lissával, ahol a szolgálatát kell teljesítenie, és a közeli egyetemen vigyáz barátnőjére. De az udvari élet nem olyan kifinomult, mint ahogy azt a lányok hitték; döbbenten tapasztalták, hogy a világ tele van árulásokkal és pletykákkal, amire az Akadémia nem készítette fel őket.

A negyedik, ötödik és a hatodik könyv előzetesét mi fordítottuk, másolni tilos!

Ha szükséged van valamelyik kötetre, e-mailben elküldjük. A negyedik és ötödik könyv viszont csak angolul van meg!
alyosha.briki@citromail.hu

Főszereplők

Rosemarie Hathaway

Rose egy tizenhét éves dampyr. Hosszú, sötétbarna haja van, amit Dmitrij imád. A bőre barnás színű, titokban „sivatagi hercegnőnek” nevezi magát.
Édesanyja a híres testőr Janine Hathaway, aki a gyermek Rose-t a Szent Vlagyimir Akadémiának adta, hogy ő folytathassa munkáját. Kapcsolatuk eleinte rossz volt, de a későbbiekben javul a helyzet. Apja, Ibrahim egy török származású mora.
Előbb üt, mint kérdez. Vad, lobbanékony, harcias természetű. Vagány, vicces és szeret a középpontban lenni. A történet kezdete előtt két évvel az Akadémiáról megszökött a legjobb barátnőjével, Lissával. Rose a lány „árnyékcsókolta” testőre lesz, miután leérettségiztek.



Vasilissa Dragomir

Tizenhét éves főnemesi mora hercegnő. Hosszú szőke hajú, és kék szemű. A családja autóbalesetben meghalt, és a szintén jelenlévő Rose-t ő mentette meg. Ezáltal egyfajta kötelék jött létre köztük. Lissa az eddig ismeretlen lélekre szakosodott, melyet sokáig rejtély övez.
Megfontolt, kötelességtudó, és segítőkész. Lissa mindent alaposan végiggondol, ellenben Rose a dolgok közepébe vág.



Dmitrij Belikov

Huszonnégy éves dampyr. Magas, izmos, de a mozgása mégis kecses. Hosszú barna haja van, barna szemekkel. Fekete színű viharkabátot visel.
Orosz származású, Szibériában született. Édesanyja kommunában él, Dmitrij nővéreivel. Az apja mora származású, akit tizenhárom évesen megvert, mert bántalmazta az édesanyját. Nagymamája kártyát vetett, és tanácsokat is adott másoknak.
Testőrtanoncként osztályelső volt. Szereti a vadnyugatról szóló történeteket, és a bowlingozást.
Bezárkózott, nincsenek igazi barátai. A szakmájában elismert személy – a fiatalsága ellenére. Megfontolt, határozott személyiség, aki a munkájának szenteli az életét.
Rose mentora, és szerelme. Ismerik a másik igazi énjét, és megértik egymást.



Christian Ozera

Tizenhét éves főnemesi mora, aki a tűzre szakosodott. Szülei szándékosan strigákká váloztak, és őt is azzá akarták tenni, de a nagynénje (Tasa) megmentette őt. Ezáltal megbélyegezték társai.
Lissába igazán szerelmes.
Elhatározott céljuk, hogy a morák is harcoljanak a dampyrok oldalán.
Cinikus, vicces és lázadó.

Érdekességek


A nazar amulett (törökül: nazar boncuğu, mavi boncuk (kék amulett) vagy göz boncuğu (szem-amulett), közismertebben nazar vagy Allah szeme egy török amulett, mely a néphagyományok szerint véd a szemmel verés, a rontás ellen. Meg kell azonban jegyezni, hogy az Allah szeme elnevezést a törökök nem, csak a külföldiek használják, mivel az iszlámban tilos az istenábrázolás, így Allah „szemét” sem ábrázolhatják.


A nazar szó jelentése „szemmel verés”. A hiedelem szerint vannak emberek, aki csupán a tekintetükkel rontást, betegséget vagy akár halált is képesek okozni. A törökök ezért szinte mindenhová boncukot akasztanak, a szobába, a ház falára, az autó visszapillantó tükrére, buszok ablakaiba; viselik ékszer (nyaklánc, karkötő, fülbevaló) formájában, de nem csak az otthonokban találhatjuk meg, jelen van a hivatalokban is, sőt egyes helyeken még a járdába is belesüllyesztik. Különösen kell vigyázni a gyerekekre, akik a legvédtelenebbek a szemmel verés ellen, ezért az édesanyák apró nazar boncuğu kitűzőket tűznek a gyerekek ruhájára.

A keresztények azt vallják, hogy az amulettnek tulajdonított erő, a rontás elleni védelem csak babona és ezért bűn ilyen amulettet (vagy bármi más amulettet) viselni. Sőt, egyesek szerint az amulett viselése ellentétes hatást vált ki, nem védelmet nyújt, hanem megkötözöttséghez vezet, teret enged a Gonosz hatalmának a viselője fölött. Éppen ezért a Sátán szemének is nevezik.


Az amulett alapszíne kék (a hiedelem szerint a szőke, kék szemű emberek rendelkezhetnek ártó erővel), általában szem alakú (bár leginkább vízcseppre emlékeztet), három, esetleg négy körből áll, a legbelső fekete, mely egy sárga vagy világoskék körben ül, ez egy nagyobb fehér körben található, a külső kör pedig mindig sötétkék színű. Általában üvegből vagy műanyagból készül. Kaphatóak egyszerűbb, és díszesebb változatai. Az amulett rendkívül népszerű ajándék a turisták körében, emiatt a hagyományostól eltérő alakban és különböző ajándéktárgyak díszítőelemeként is árusítják őket.



Az orosz olvasó, a csotki (neve a „számolni” igéből) sűrűn megcsomózott zsinór, amelyen az ismétlődő, rövid imákat „olvassák”, azaz számlálják.
A csotki a Jézus-ima recitálásához segítségül szolgáló imafüzér, görög megfelelője komboszkini. A csotkit általában - ellentétben a rózsafüzérrel - fonalból csomózzák. A csomók száma változó, lehet 33 (Jézus földi éveinek száma), de létezik 50 és 100 szemes is. A csomók általában nincsenek bizonyos szakaszonként egymástól elválasztva, bár a 100 csomós esetében előfordul, hogy minden 25. után egy nagyobb - esetleg fából vagy más anyagból készült - csomó van. A végén szintén fonalból csomózott kereszt található, amely esetenként nagyobb bojtban végződik. Egyesek szerint a bojt arra szolgál, hogy az imádkozó a bűnbánat könnyeit vagy verítékét (a keleti szerzetesek ezt a magánimát mély meghajlásokkal illetve leborulásokkal kísérik) letörölje. A színe általában fekete (az alázat és bűnbánat színe).
A keleti szerzetesek maguk csomózzák ezeket az imafüzéreket, miközben imádkozzák a Jézus-imát. Az imafüzéreket nem áldják meg (mint nyugaton a rózsafüzért), mivel úgy tartják, hogy azt az imádkozó maga szenteli meg a használat során.